Lekcia slušného správania

Autor: Lucia Durgalová | 13.3.2016 o 20:03 | (upravené 13.3.2016 o 23:20) Karma článku: 5,54 | Prečítané:  985x

Dobrý deň, dovidenia, ďakujem a prosím. To sú základné čarovné slovíčka. Nie pre to, že pomocou nich vykúzlite draka, ale preto, že z vás vyčarujú slušného a zdvorilého človeka.

Už ako malému dieťaťu mi mama prízvukovala, aby som slušne zdravila tety na ulici a nezabudla sa poďakovať za čokoládu. Robila som to vtedy pod jej drobnohľadom a robím to dodnes pod drobnohľadom samej seba. Vždy keď niekam prídem alebo odniekiaľ odchádzam pozdravím. Keď niečo potrebujem slušne poprosím a keď niečo dostanem poďakujem. Tieto slová sú pre mňa jednoducho samozrejmosťou a myslela som si že rovnako  aj pre všetkých ľudí okolo mňa. Avšak som len človek z mäsa a kostí, ktorý sa môže mýliť. A to som sa veru mýlila.

Privyrábam si ako recepčná vo fitness centre, čiže som v neustálom kontakte s ľuďmi.  Na zákazníkov by som sa mala usmievať, byť k nim milá a ochotná. No priznávam sa, niekedy to nie je v mojich silách. Je naozaj ťažké predstierať, že som imúnna voči ich ľahostajnosti a nezdvorilosti, ktorú mi dajú svojím správaním najavo.  Keď vojde zákazník cez dvere pekne ho pozdravím. Samozrejme očakávam, že dotyčný ma odzdraví. Chyba! On sa postaví k pultu, čaká, kým mu podám kľúčik od skrinky a namiesto odzdravenia mi odpovie: „VODU“. Halo? Kde zostali základné pravidlá slušného správania, ktoré ovláda aj šesťročné dieťa? Nie len, že zabudol slušne pozdraviť, ale v podstate mi príkazom oznámil, že on chce VODU. Ja len sklopím zrak, pomyslím si, že  si  ma asi pomýlil so slúžkou a podám mu vodu. Samozrejme k tomu pridám aj slovné spojenie „nech sa páči“, pretože veď to sa patrí. A on opäť nič, nulová spätná väzba. Spokojný odkráča od pultu a hor sa dvíhať činky. Usmievajte sa potom na zákazníkov a buďte k ním milí, keď osem z desiatich ľudí vás pri príchode a odchode ani len slušne neodzdraví.  Zdôrazňujem, že sa neprikláňam k stereotypným predstavám o ľuďoch, ktorí navštevujú športové zariadenia. Takže si nemyslím, že ich nezdvorilosť by bola spôsobená tým, že do posilňovne chodia hlúpi ľudia, ktorí sa zajímajú iba o svoje vyšportované telo a majú IQ húpacieho koníka. Žiaľ, tento trend si všímam hocikde na ulici, v obchode, v autobuse....Toto bol len jeden konkrétny príklad z môjho života, kedy som si uvedomila, že nie len deťom ale aj dospelým ľuďom by mal z času na čas niekto pripomenúť, na čo máme čarovné slovíčka. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovák pomáha pri Mosule: Tu sa bojuje proti najväčšiemu zlu

Neumytý, neoholený, hladný. Po troch dňoch na fronte chce OLIVER VALENTOVIČ len teplú sprchu, pivo a pizzu. Pomáha pri irackom Mosule.

KOMENTÁRE

Koaličný Kotleba? Smer sa už vôbec nehanbí

Snaha kontrolovať moc je natoľko prioritná, že všetko ostatné ide bokom.

DOMOV

Najviac mladých Slovákov podporuje podľa štúdie extrémistov

S nenávisťou na webe sa stretáva 84 percent.


Už ste čítali?