Lekcia slušného správania

Autor: Lucia Durgalová | 13.3.2016 o 20:03 | (upravené 13.3.2016 o 23:20) Karma článku: 5,54 | Prečítané:  1013x

Dobrý deň, dovidenia, ďakujem a prosím. To sú základné čarovné slovíčka. Nie pre to, že pomocou nich vykúzlite draka, ale preto, že z vás vyčarujú slušného a zdvorilého človeka.

Už ako malému dieťaťu mi mama prízvukovala, aby som slušne zdravila tety na ulici a nezabudla sa poďakovať za čokoládu. Robila som to vtedy pod jej drobnohľadom a robím to dodnes pod drobnohľadom samej seba. Vždy keď niekam prídem alebo odniekiaľ odchádzam pozdravím. Keď niečo potrebujem slušne poprosím a keď niečo dostanem poďakujem. Tieto slová sú pre mňa jednoducho samozrejmosťou a myslela som si že rovnako  aj pre všetkých ľudí okolo mňa. Avšak som len človek z mäsa a kostí, ktorý sa môže mýliť. A to som sa veru mýlila.

Privyrábam si ako recepčná vo fitness centre, čiže som v neustálom kontakte s ľuďmi.  Na zákazníkov by som sa mala usmievať, byť k nim milá a ochotná. No priznávam sa, niekedy to nie je v mojich silách. Je naozaj ťažké predstierať, že som imúnna voči ich ľahostajnosti a nezdvorilosti, ktorú mi dajú svojím správaním najavo.  Keď vojde zákazník cez dvere pekne ho pozdravím. Samozrejme očakávam, že dotyčný ma odzdraví. Chyba! On sa postaví k pultu, čaká, kým mu podám kľúčik od skrinky a namiesto odzdravenia mi odpovie: „VODU“. Halo? Kde zostali základné pravidlá slušného správania, ktoré ovláda aj šesťročné dieťa? Nie len, že zabudol slušne pozdraviť, ale v podstate mi príkazom oznámil, že on chce VODU. Ja len sklopím zrak, pomyslím si, že  si  ma asi pomýlil so slúžkou a podám mu vodu. Samozrejme k tomu pridám aj slovné spojenie „nech sa páči“, pretože veď to sa patrí. A on opäť nič, nulová spätná väzba. Spokojný odkráča od pultu a hor sa dvíhať činky. Usmievajte sa potom na zákazníkov a buďte k ním milí, keď osem z desiatich ľudí vás pri príchode a odchode ani len slušne neodzdraví.  Zdôrazňujem, že sa neprikláňam k stereotypným predstavám o ľuďoch, ktorí navštevujú športové zariadenia. Takže si nemyslím, že ich nezdvorilosť by bola spôsobená tým, že do posilňovne chodia hlúpi ľudia, ktorí sa zajímajú iba o svoje vyšportované telo a majú IQ húpacieho koníka. Žiaľ, tento trend si všímam hocikde na ulici, v obchode, v autobuse....Toto bol len jeden konkrétny príklad z môjho života, kedy som si uvedomila, že nie len deťom ale aj dospelým ľuďom by mal z času na čas niekto pripomenúť, na čo máme čarovné slovíčka. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?